W.D.
Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
|
Wysłany: Sro Lip 08, 2015 3:04 pm Obraz całej historii powszechnej
|
|
|
"W każdej fazie nauczania historii uczeń powinien mieć przed sobą obraz całej historii powszechnej, np. w postaci tablicy historycznej, zawierającej główne wydarzenia i sporządzonej w skali czasu w taki sposób, żeby odczytując ją można było bez trudności stwierdzić jednoczesność bądź kolejność wydarzeń w różnych krajach."
Szukałem takich tablic i jak dotąd znalazłem tylko te tablice chronologiczno-synchroniczne.
W przypadku braku takich tablic postulat Mazura można próbować realizować przy pomocy książek takich jak "Dzieje świata : chronologiczny przegląd ważniejszych wydarzeń" (poniżej zdjęcie dwóch stron tej książki). Niestety z gorszym skutkiem. Głównie dlatego, że historia każdego państwa jest przedstawiona w osobnym rozdziale i dlatego, aby "stwierdzić jednoczesność bądź kolejność wydarzeń w różnych krajach" trzeba przeskakiwać z jednego miejsca książki do drugiego. Gdyby jednak autorzy książki uwzględnili wskazówki Mazura, to pozycja ta mogłaby stać się jeszcze bardziej użyteczniejsza, a pewnie i znacznie poczytniejsza. Mogłaby ona (i/lub inne tego rodzaju publikacje) stanowić podstawowy podręcznik do nauki historii (na wszystkich szczeblach nauczania).
Ostatnie wydanie tej publikacji pochodzi z 1996. Czy będą kolejne? Oby tak, z tym że, moim zdaniem, należałoby oprócz uzupełnionej o nowe wydarzenia wersji książki, wydawać też same uzupełnienia w osobnych tomach.
Do "lektur" obowiązkowych zaliczyłbym też np. tę stronę: http://geacron.com/home-en/?&sid=GeaCron521707
"Przewijanie" historii i porównywanie aktualnego wyglądu mapy z treścią wspomnianej książki... pasjonujące zajęcie.
[ Dodano: Sob Lip 11, 2015 12:25 pm ]
Wikipedia jest też o krok od spełnienia powyższego postulatu Mazura.
Wystarczyłoby tak zmodyfikować system, aby wyświetlał informacje (na głównej stronie w dodatkowym boxie) o tym, co działo się na świecie (bez podziału na "Wydarzenie na świecie" i "Wydarzenia w Polsce) w określonej dacie, a nie jak teraz, kiedy system umożliwia tylko przeglądanie wydarzeń dzień po dniu i rok po roku; nie istnieje natomiast możliwość przeglądania wszystkich wydarzeń (w Polsce i na świecie) data po dacie.
Np. pod hasłami: "15 lipca" oraz "1410" znajdziemy informację o Bitwie po Grunwaldem, ale znacznie trudniej znaleźć odpowiedź na pytanie, co wydarzyło się tego dnia na całym globie. |
|