Forum cybernetyczne Strona Główna Forum cybernetyczne
http://autonom.edu.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Petycja dot. zmiany w rozkładzie jazdy (PKS w Rzeszowie)
Autor Wiadomość
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pon Mar 11, 2024 3:10 pm   Petycja dot. zmiany w rozkładzie jazdy (PKS w Rzeszowie)

Treść petycji: https://www.petycjeonline...ozkladzie_jazdy
Ogłoszenia dodane do petycji: https://www.petycjeonline.com/a/418766

Proszę o podpisy (i uwagi w komentarzach petycji lub ewentualnie na tym forum, do czego jednak potrzebna jest wcześniejsza rejestracja) pasażerów mieszkających przy tej trasie, względnie osoby, które sporadycznie też na niej jeżdżą.
  
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Pon Lip 15, 2024 12:09 pm   

Streszczeni treści petycji (przy udziale chatbota OpenAI)
Początek:
Autor tekstu porównuje doświadczenia z podróży prywatnymi busami i autobusami PKS na trasie z i do Rzeszowa. Podkreśla, że PKS oferuje zwykle lepsze warunki podróży za niższą cenę (8,50 zł) w porównaniu do prywatnych przewoźników (10-11 zł)*, w przypadku przejazdów jednorazowych, wspominając przy tym także o tym, że również bilety miesięczne w PKS-ie są tańsze niż te, które oferują prywatni przewoźnicy. Narzeka na małą liczbę kursów PKS, co zmusza pasażerów do korzystania z droższych i mniej komfortowych prywatnych busów, zaznaczając przy tym, że fakt, iż niektóre z nich pokonują wspomnianą trasę o parę minut szybciej niż autobusy PKS-u, nie rekompensuje gorszych (z reguły) warunków podróży i wyższych kosztów przejazdu.
Autor krytykuje brak wyboru i wyższe koszty przejazdów dla uczniów i studentów, którzy nie mogą korzystać z ulgowych biletów miesięcznych w PKS-ie z powodu niedostosowanie rozkładu jazdy do ich potrzeb, co automatycznie skazuje ich na konieczność korzystania z usług konkurencji. Tracą przy tym możliwość integracji z innymi uczniami i studentami jeżdżącymi na tej samej trasie. Apeluje o zwiększenie liczby kursów PKS i zachęca do podpisania petycji w tej sprawie.

* Dotyczy trasy Harta - Dworzec D.A. (bez względu na to, na którym przystanku w Harcie się wsiada, płaci się 8,50 zł za kurs na Dworzec PKS-u). Stan na ostatnie miesiące 2023 i pierwsze miesiące 2024
Koniec


Przypomnienie głównych różnic pomiędzy PKS-em, a prywatnymi przewoźnikami.
Bilet okresowy, np. miesięczny, w PKS-ie na trasie, której końcowym przystankiem jest Dworzec Główny (Rzeszów D.A.) - jeździsz (ZA DARMO), a w dodatku WSZYSTKIMI autobusami (nazywanymi teraz często emkaesami, zwłaszcza jeśli są to te autobusy, które można byłoby określić jako miejsko-wiejskie, bo ich wnętrza są podobne do tych, jakie charakteryzują autobusy miejskie (MPK) ) po CAŁYM mieście (w jego granicach, bo poza nimi bilet tego typu nie obowiązuje), a więc możesz dostać się praktycznie do większości najpopularniejszych miejsc w Rzeszowie, lub przynajmniej w ich bliskie okolice, w cenie jednego biletu!
Standard przewozów co najmniej dobry, a co najważniejsze - mniej więcej na takim samym poziomie w przypadku praktycznie wszystkich autobusów.

Bilet okresowy u prywatnych przewoźników (ostatni przystanek - Dworzec Lokalny) - jeździsz wyłącznie na jednej trasie. Jeśli więc musisz lub chcesz podjechać w jakieś miejsce położone z dala od Dworca Lokalnego, to poniesiesz dodatkowe koszty.
Standard przewozów? Ogólnie rzecz biorąc, na pewno niższy niż w PKS-ie, tym bardziej że nigdy nie wiadomo, na jaki pojazd trafisz; raz może to być autobus, innym razem bus, przy czym, co prawdopodobnie wynika z faktu, że wiele z tych pojazdów było projektowanych pod kątem potrzeb dzieci, bo jak inaczej wyjaśnić odległości pomiędzy siedzeniami, które bywają na tyle małe, że trzeba siedzieć w taki sposób, jak by się połknęło kij. Dotyczy to w szczególności tych małych busów mniejszego z dwóch przewoźników. Krótszy, chociaż bynajmniej nie zawsze, czas przejazdów nie wydaje się tego rekompensować. Oczywiście chodzi o przewoźników, którzy kursują na trasie Dynów - Rzeszów (choć nie tylko na tej).

Poniżej porównanie dwóch rozkładów znajdujących się na dwóch oddalonych od siebie o nieco ponad 1 km przystanków znajdujących się w tej samej miejscowości (oba obejmuje trasa Dynów - Rzeszów), a więc i należącej do Związku Gmin "PKS". Pierwszy przystanek od strony Dynowa to: Piątkowa, Dół. Kolejny: Piątkowa, Łęg. Jednak przez pierwszy z nich jadą tylko autobusy z Dynowa, a przez drugi - te z Dynowa oraz z Futomej. Tak więc pasażer, np. uczeń, który jeździ do Rzeszowa i z niego wraca o różnych porach, a który wsiada na przystanku Piątkowa, Dół jest zmuszony do kupowania droższego biletu miesięcznego, o czym jest mowa w petycji, u prywatnych przewoźników, gdy tymczasem jego kolega lub koleżanka, która wsiada na kolejnym przystanku w tej samej miejscowości (Piątkowa, Łęg) ma wybór - może kupić bilet u prywatnego przewoźnika, ale, co oczywiście nie zrobi tego, bo liczba kursów, które obejmują ten przystanek jest na tyle duża (o "przywilejach", o których napisałem wyżej nie wspominając) i, co najistotniejsze, odbywają się one od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych, i to w obie strony. Kursy z Futomej do Rzeszowa: https://pks.rzeszow.pl/wyszukiwarka-polaczen/13152988/13150019/futoma-gora/rzeszow-d-a/ i z Rzeszowa do Futomej: https://pks.rzeszow.pl/wyszukiwarka-polaczen/13150019/13152988/rzeszow-d-a/futoma-gora/
Dla porównania:
Piątkowa, Dół - Rzeszów: https://pks.rzeszow.pl/wyszukiwarka-polaczen/13157116/13150019/piatkowa-dol/rzeszow-d-a/
Rzeszów - Piątkowa, Dół: https://pks.rzeszow.pl/wyszukiwarka-polaczen/13150019/13157116/rzeszow-d-a/piatkowa-dol/
Uwaga: Należy zaznaczyć w kalendarzu dzień roboczy!
  
 
 
W.D.

Dynamizm charakteru: statyzm (odcień egzodynamiczny)
Wysłany: Nie Lip 21, 2024 11:17 am   

Kiedy w zeszłym roku dzwoniłem do Związku Gmin i poruszałem ten temat, to dowiedziałem, że się ma się odbyć spotkanie, w którym ma wziąć udział m.in. burmistrz Błażowej, a które dotyczyć ma siatki połączeń. Nie wiem, czy takie spotkanie się ostatecznie odbyło i czy uczestniczył w nim wspomniany burmistrz, ale wiem, że nic się do dziś nie zmieniło.
Z kolei wcześniej, kiedy dzwoniłem do Urzędu Gminy w Błażowej, rozmawiałem z jakimś przedstawicielem Gminy, być może z sekretarzem Gminy, p. Wróblem. Przedstawiłem mu sytuację z połączeniami, przy czym, o ile dobrze pamiętam, skupiałem się właśnie na tym, o czym napisałem w petycji, a więc na rozpatrzeniu możliwości takiego skorygowania rozkładu, aby również pasażerowie wsiadający na pozostałych przystankach znajdujących się na terenie Piątkowej mogli dostać się do Rzeszowa wcześniej i później z niego wracać, podobnie ja to to jest aktualnie możliwe w przypadku wsiadających np. w Futomej.
Mój rozmówca powiedział, że jest to sprawa do rozpatrzenia. Poprosił o krótkie przedstawienie sprawy na piśmie (mejl) i wysłanie go do Urzędu Gminy. Utworzyłem wówczas petycję i przesłałem ją jednocześnie do kilku adresatów, o czym informuję w pierwszym z dodanych do petycji ogłoszeń. Odpowiedzi jednak z Urzędu Gminy w Błażowej nie otrzymałem do dzisiaj. Dlatego tu i teraz chciałbym znów zwrócić się do władz Gminy.
Szanowni Państwo, autobusy kursujące do Futomej i z powrotem bynajmniej nie jeżdżą puste, to dlaczego miałyby - odwołując się do słów p. z Gminy, z którym rozmawiałem - “wozić powietrze”, gdyby tak zmodyfikować rozkład, aby mieszkańcy Państwa Gminy zamieszkujący Piątkowę, mieli zbliżone możliwości do tych, jakie mają mieszkańcy Futomej? Teraz, co ciągle powtarzam, muszą jeździć prywatnymi busami, a niektórzy być może z tego powodu wybierają samochód, bo nie mają innego wyjścia. I to należałoby zmienić.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group